دکتر آناهیتا باقری : لبخند زیبا، سرمایه‌ی شماست!

دکتر آناهیتا باقری

دکتر آناهیتا باقری دکترای حرفه ای دندانپزشکی و دارای مدارک تخصصی و فوق تخصصی فلوشیپ و M.S.C لیزر از آلمان،  فلوشیپ زیبایی از کانادا و فلوشیپ زیبایی از آلمان است. با او  در خصوص رشته دندانپزشکی زیبایی و  تجربیاتش از مراجعان این حیطه‌ ی درمانی و علت افزایش گرایش مردم به جراحی‌های زیبایی گفتگویی داشتیم. دکتر آناهیتا باقری برای علاقه‌مندان به این رشته نیز توصیه‌های مفیدی کردند که در ادامه می‌خوانیم.

آیا درست است که در سال‌های اخیر تعداد مراجعین برای انواع خدمات زیبایی افزایش پیدا کرده است؟ به نظر شما علت آن چیست؟

در عصر معاصر، هر روزه شاهد پیشرفت‌های غیر قابل تصوری در دنیای پزشکی و دندانپزشکی هستیم. با توجه به ماهیت وجودی انسان و علاقه‌مندی به زیبایی، این حوزه در پزشکی در سال‌های اخیر با مراجعان متعددی روبروست. در گذشته، اغلب افراد در ارتباط با اقدامات زیبایی و عوارض جانبی پس از آن هراس زیادی داشتند و حتی نمی‌دانستند که جراحی زیبایی چیست؟ اما در دنیای مدرن امروزی و با توجه به اینکه علم پزشکی هم از این پیشرفت‌ها بی‌بهره نبوده است، هر روز راهکارهای جدیدی وارد عرصه‌ی زیبایی می‌شود و انواع روش‌های زیبایی جدیدی ارائه می‌شود.

تحقیقی در بریتانیا انجام شد که در آن 204 پرسشنامه مورد ارزیابی قرار گرفت تا عوامل تاثیرگذار برای انجام اعمال زیبایی مشخص شوند. در نهایت بیشتر افراد احساس عزت نفس بالاتر، رضایتمندی از زندگی، جذابیت فیزیکی، ظاهر خوب و روابط اجتماعی بالاتر را به عنوان فاکتورهای مهم برای انجام اعمال زیبایی عنوان کردند. البته در این میان، زنان تمایل بیشتری برای این اقدامات داشتند. بخصوص در ایران، مراجعین زیبایی روز به روز افزایش می‌یابد.

مهم‌ترین فاکتور در اقدامات زیبایی، داشتن ظاهری کاملا طبیعی است. یک لبخند زیبا می‌تواند به فرد اعتماد به نفس بخشیده و احساس شادی را منتقل کرده و زیبایی را به نمایش بگذارد. طرح لبخند هالیوودی اصطلاحی است که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند.

در روانشناسی اختلالی به نام بدریخت انگاری وجود دارد که صرفا به علل روانی، فرد گرایش وسواس‌گونه به عمل‌های زیبایی دارد، آیا تا کنون چنین موردی داشته‌اید که بخواهید به روانشناس ارجاع دهید؟

افراد و شخصیت‌های کمال‌گرا بیشترین متقاضیان اعمال زیبایی هستند که بخش عمده‌ای از نارضایتی بعد از کار، مربوط به این افراد است. کار زیبایی گاهی یک امر ضروری تلقی می‌شود، مثلا افرادی که در اثر ضربه یا تصادف دچار شکستگی یا مشکل دندان‌ها می‌شوند و نیز افرادی که مادرزادی دچار بدفرمی و بد رنگی دندان‌ها یا صورت هستند. اما افراد زیادی هستند که بدون بد شکلی یا بد رنگی به اعمال زیبایی روی می‌آورند.

این افراد از ظاهر خود راضی نیستند و احتمالا از خود-پنداره و خود-تصویری پایینی برخوردار هستند و دچار اختلال بدشکلی هستند (منظور افرادی است که بدون مشکل ظاهری به اعمال زیبایی روی می‌آورند). این افراد به جای مراجعه به پزشک‌های مربوطه، باید به یک روانشناس مراجعه و مورد روان‌درمانی قرار گیرند و در صورت تایید روانشناس که فرد مربوطه دچار بیماری بادی دیسفورمیک یا سایر ناراحتی‌های روانی نباشد، اقدام به آن عمل زیبایی نمایند.

خانم دکتر آناهیتا باقری به نظر شما علت هزینه بالای خدمات دندانپزشک زیبایی چیست؟

دندانپزشکی زیبایی یک عمل انتخابی است، یعنی از نظر پزشکی ضروری در نظر گرفته نمی‌شود. به همین دلیل، بسیاری از بیمه‌ها، هزینه انجام فرآیندهای زیبایی دندان را پوشش نمی‌دهند. از طرفی، خدمات زیبایی، انواع مختلفی دارند و بر حسب کیفیت دسته‌بندی می‌شوند. بعلاوه، مهارت و تجربه دندانپزشک نیز بر هزینه دندانپزشکی تاثیرگذار است. به طور کلی هزینه خدمات زیبایی به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تجربه و مهارت دندانپزشک
  • تجربه و مهارت تکنسین لابراتوار
  • نوع خدمات زیبایی انجام شده
  • مواد به کار رفته
  • محل فیزیکی که فرآیند در آنجا انجام می‌شود
  • تعداد دندان‌های تحت درمان

به غیر از کار دندانپزشکی به چه فعالیت‌هایی مشغول هستید؟

عکاسی، نقاشی، سوارکاری و شنا از علاقه‌مندی‌های من هستند.

چه چیز باعث شد دکتر آناهیتا باقری به دندانپزشکی علاقه مند شود؟

به چند دلیل به دندانپزشکی علاقه‌مند شدم!

دندانپزشکی در بین رشته‌های پزشکی، رشته‌ای صحیح و چالش برانگیز است. برای اینکه دندانپزشک ماهری باشی، حتما باید همیشه مطالعه کنی و به روز باشی. از طرفی چون در دندانپزشکی مهارت کارِ دست مهم است، از این رو، اگر مهارت‌های دستی عالی هم داشته باشی، مثلا نقاشی، موسیقی، مجسمه سازی و غیره، در کارت بسیار موفق‌تر خواهی بود.

از آنجا که دندانپزشکی تلفیقی از علم و هنر است، برای برتر بودن در این رشته، باید حتما در کارت مهربانی و صبر و حوصله داشته باشید و با دقت به حرف بیمارانت گوش دهی.

بزرگترین مشکل صنف دندانپزشکی را چه می‌دانید؟

گرانی و کمبود مواد و تجهیزات دندانپزشکی

چه آینده‌ای را برای فعالیت حرفه‌ای خود  ترسیم کرده‌اید ؟

مجهز بودن به پیشرفته‌ترین تجهیزات روز دنیا و ارائه خدمات با کیفیت عالی در کمترین بازه زمانی.

دکتر آناهیتا باقری چه توصیه ای به علاقه‌مندان به رشته داندانپزشکی دارد؟

  1. حتما به سراغ دندانپزشکان و یا دانشجویان دندانپزشکی بروید و سوالاتتان را بپرسید.
  2. در مورد این رشته تحقیق کامل بکنید و معایب و مزایای آن را به خوبی بشناسید..

توصیه ی پزشکی شما به عموم مردم چیست؟

سرمایه‌گذاری بر روی دندان‌هایتان و اهمیت دادن به بهداشت دهان و دندان می‌تواند در زندگی شخصی و کاری‌تان نتایج چشمگیر و غیر قابل باوری داشته باشد. لبخند زیبا، سرمایه‌ای بزرگ تلقی می‌شود، زیرا لبخند شما بخشی از کاراکترتان به شمار می‌آید و اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد. داشتن لبخند زیبا، حتی می‌تواند موقعیت بهتری را در یک شغل جدید برایتان به وجود آورد و درصد موفقیت‌های شما را افزایش دهد.

بلیچینگ دندان یا سفید کردن

چطور به بهداشت دهان و دندان رسیدگی کنیم؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *